English
ورود
به پرتال کتابخانه خوش آمدید
مطالب خواندنی

خواص میوه ها و سبزیجات

استخوان سازی یکی از مهم ترین مسایل سلامت درباره کودکان در سنین رشد و همچنین خانم‌های در سنین یائسگی است که در معرض پوکی استخوان قرار دارند.

اغلب متخصصان تغذیه محصولات لبنی را به عنوان یکی از منابع غنی کلسیم به این افراد معرفی می‌کنند اما گاهی بعضی از آنها به دلایل متعدد مانند حساسیت به لبنیات، تنوع غذایی، فقدان دسترسی کافی به این مواد نمی‌توانند از این غذاها استفاده کنند. هشت ماده غذایی زیر موادی هستند که می‌توانند به عنوان منابع خوبی برای استخوان سازی در بدن استفاده شوند.

اسفناج

اسفناج بیشتر به دلیل املاح موجود در آن در بین گیاه خواران و طرفداران این سبزی معروف است. ویتامین k موجود در این سبزی موجب تراکم بیشتر املاح استخوانی می‌شود و از این طریق جلوی پوکی استخوان را می‌گیرد و طبق یک مطالعه، میزان شکستگی استخوان در کسانی که این سبزی را مصرف می‌کنند، کمتراست. کلسیم، فسفر، پتاسیم، روی و سلنیوم املاحی هستند که به مقدار زیاد در اسفناج وجود دارند و می‌توانند علاوه بر تاثیر مستقیم در استخوان سازی، به سلامت کبد کمک کنند. تاثیر این املاح در جلوگیری از بیماری آلزایمر هم در حال بررسی است. نتایج یک مطالعه که در مجله بین المللی تغذیه چاپ شده است عنوان می‌کند ماده ای به نام کاروتنویید نئوگزانتین که در اسفناج وجود دارد می‌تواند سلول‌های سرطانی را در پروستات از بین ببرد. بتاکاروتن موجود در آن هم علیه سلول‌های سرطان کولون عمل می‌کند و همین مساله موجب می‌شود تا اسفناج یک سبزی ضد سرطان به حساب بیاید.

 کاهو کلم چینی

این سبزی که از خانوده کلم و کاهوها به حساب می‌آید فقط برای دادن طعم و مزه متفاوت به سالاد به کار نمی‌رود. متخصصان تغذیه می‌گویند، کاهو کلمی‌چینی سرشار از کلسیم های استخوان ساز است و همچنین مقادیر زیادی ویتامینA، ویتامینC، اسید فولیک، آهن، بتاکاروتن و پتاسیم دارد. پتاسیم موجب تنظیم فعالیت عضلات اسکلتی و پایین آوردن فشار خون می‌شود. علاوه بر خاصیت استخوان سازی این گیاه، بتاکروتن موجود در آن هم خطر ابتلا به سرطان ریه و مثانه را کاهش می‌دهد و جلوی تحلیل عضلانی را می‌گیرد.

 

 کلم بروکلی

یک ظرف کوچک کلم بروکلی می‌تواند مقدار زیادی کلسیم، منگنز، پتاسیم، فسفر، منیزیم و آهن را برای بدن فراهم کند. علاوه بر این املاح سودمند، کلم بروکلی منبع سرشاری از ویتامین های A ، C ،K کلی متخصصان تغذیه انواع سبزی های خانواده کلم و کاهو را به عنوان منبع کلسیم و ویتامین توصیه می‌کنند. کلم بروکلی استروژن های زیادی بدن را هم تنظیم می‌کند و کاهش می‌دهد. به همین دلیل برای خانم های در سنین قاعدگی که اختلالات هورمونی دارند بیش از پیش مفید خواهد بود.

 آلو بخارا

آلو بخارا، آلوی برقانی و آلوی ترش حتی اگر خشک شده باشند هم حاوی مقدار زیادی مس هستند که می‌تواند جلوی استئوپروز یا پوکی استخوان را بگیرد. همچنین این میوه ها حاوی فیبری به نام اینولین هستند که وقتی به وسیله باکتری های دستگاه گوارش تجزیه شوند محیط دستگاه گوارش را بیش از پیش اسیدی می‌کنند و این مساله به جذب بهتر کلسیم کمک می‌کند. خوردن چهار یا پنج عدد آلو در روز علاوه بر کمک به محکم تر شدن استخوان ها، موجب تولید انرژی بیشتر و همچنین گوارش آسان تر بقیه مواد غذایی می‌شود.

  موز

خیلی از ورزشکاران و کسانی که به رژیم غذایی شان توجه دارند، با اثر آرام بخش موز آشنا هستند. این اثر آرام بخش به دلیل وجود غلظت زیاد تریپتوفان در این میوه است که جلوی عمل سروتونین را می‌گیرد اما خاصیت اصلی موز، پتاسیم زیاد آن است. به طور طبیعی پتاسیم و کلسیم در بدن در حال تعادل هستند و کاهش این مواد در خون موجب می‌شود آنزیم هایی برای تجزیه استخوان که محل تجمع این دو ماده است، ترشح شوند. خوردن موز با بالا بردن پتاسیم دردستگاه گوارش جلوی از دست رفتن کلسیم استخوان ها را می‌گیرد. به غیر از این موز در بهبود عملکرد سیستم ایمنی و همچنین متابولیسم پروتئین به بدن کمک می‌کند. یک عدد موز، نیاز یک روز بدن به پتاسیم را تامین می‌کند و کربوهیدرات موجود در آن هم می‌تواند منبع خوبی برای انرژی باشد.

 کنگر فرنگی

کنگر فرنگی جزو سبزی های سرشار از فیبر است که برای سیستم گوارش بسیار مفیدند اما غلظت بالای منیزیم و پتاسیم در مقایسه با هر نوع سبزی دیگر موجب شده تا کنگر فرنگی هم یک گیاه استخوان ساز شناخته شود. در برگ های کنگر فرنگی مقدار زیادی فلانوئید و پلی فنول وجود دارند که آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند. این آنتی اکسیدان ها خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهند. ویتامین C هم از دیگر مواد مغذی موجود در کنگر است.

کیوی

کیوی هم مانند موز به دلیل مقدار زیاد پتاسیم اش به عنوان یک خوراکی استخوان ساز شناخته شده است. به غیر از پتاسیم، کیوی، مقدار زیادی ویتامین c و لوتئین دارد. لوتئین نوعی کاروتنویید است که می‌تواند موجب کاهش خطر مشکلات قلبی شود. مربیان بدن سازی به طور معمول به شاگردان خود توصیه می‌کنند حداقل هفته ای یک یا دو عدد از این میوه را مصرف کنند.به نظر آنها بهتر است کیوی خنک و همراه با پوست آن خورده شود چون پوست این میوه هم مواد مغذی زیادی دارد.

سیر سبز

سیر سبز چیزی شبیه ترکیب توت فرنگی و سیر معمولی است، غلظت بالای تیامین، ریبوفلاوین و کلسیم به عنوان مواد حامی‌استخوان و همچنین وجود پتاسیم در آن موجب می‌شود تا سیر سبز در بین سبزی عادی مفید برای استخوان سازی قرار بگیرد. سیر سبز فولیک اسید و ویتامین B زیادی هم دارد که مطالعات نشان داده اند می‌توانند با پایین آوردن اسید آمینه هوموسیستین که به عروق آسیب می‌رساند در جلوگیری از بیماری های قلبی موفق باشد. بهبود عملکرد قوای جنسی و کاهش خطر سرطان پروستات از دیگر فواید سیر سبز است. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند تمام قسمت های سیر سبز، ( قسمت سبز و قسمت سفید آن) در وعده های غذایی مانند سوپ و سالاد استفاده شوند

 


40 عادت آدم هاي موفق

 

      *            فرصت هايي را مي بينند و پيدا مي کنند که ديگران آنها را نمي بينند.

      *            از مشکلات درس مي گيرند، در حالي که ديگران فقط مشکلات را مي بينند.

      *            روي راه حل ها تمرکز مي کنند.

      *            هوشيارانه و روشمندانه موفقيت شان را مي سازند، در زماني که ديگران آرزو مي کنند موفقيت به سراغ شان آيد.

      *            مثل بقيه ترس هايي دارند ولي اجازه نمي دهند ترس آنها را کنترل و محدود کند.

      *            سوالات درستي از خود مي پرسند. سوال هايي که آنها را در مسير مثبت ذهني و روحي قرار مي دهد.

      *            به ندرت از چيزي شکايت مي کنند و انرژي شان را به خاطر آن از دست نمي دهند. همه چيزي که شکايت کردن باعث آن است فقط قرار دادن فرد در مسير منفي بافي و بي ثمر بودن است.

      *            سرزنش نمي کنند (واقعا فايده اش چيست؟) آنها مسووليت کارهايشان و نتايج کارهايشان را تماما به عهده مي گيرند.

      *            وقتي ناچارند از ظرفيتي بيش از حد ظرفيت شان استفاده کنند هميشه راهي را براي بالا بردن ظرفيت شان پيدا مي کنند و بيشتر از ظرفيت شان از خود توقع دارند. آنها از آنچه دارند به نحو کارآمدتري استفاده مي کنند.

      *            هميشه مشغول، فعال و سازنده هستند. هنگامي که اغلب افراد در حال استراحت هستند آنها برنامه ريزي مي کنند و فکر مي کنند تا وقتي که کارشان را انجام مي دهند استرس کمتري داشته باشند.

      *            خودشان را با افرادي که با آنها هم فکر هستند متحد مي کنند. آنها اهميت و ارزش قسمتي از يک گروه بودن را مي دانند.

      *            بلندپرواز هستند و دوست دارند حيرت انگيز باشند. آنها هوشيارانه انتخاب مي کنند تا بهترين نوع زندگي را داشته باشند و نمي گذارند زندگي شان اتوماتيک وار سپري شود.

      *            به وضوح و دقيقا مي دانند که چه چيزي در زندگي مي خواهند و چه نمي خواهند. آنها بهترين واقعيت را دقيقا براي خودشان مجسم و طراحي مي کنند به جاي اينکه صرفا تماشاگر زندگي باشند.

      *            بيشتر از آنکه تقليد کنند، نوآوري مي کنند.

      *            در انجام کارهايشان امروز و فردا نمي کنند و زندگي شان را در انتظار رسيدن بهترين زمان براي انجام کاري از دست نمي دهند.

      *            آنها دانش آموزان مدرسه زندگي هستند و همواره براي يادگيري روي خودشان کار مي کنند. آنها از راه هاي مختلفي مثل تحصيلات آموزشگاهي، ديدن و شنيدن، پرسيدن، خواندن و تجربه کردن ياد مي گيرند.

      *            هميشه نيمه پر ليوان را مي بينند و توانايي پيدا کردن راه درست را دارند.

      *            دقيقا مي دانند که چه کاري بايد انجام دهند و زندگي شان را با از شاخه اي به شاخه اي ديگر پريدن از دست نمي دهند.

      *            ريسک هاي حساب شده اي انجام مي دهند؛ ريسک هاي مالي، احساسي و شغلي.

      *            با مشکلات و چالش هايي که برايشان پيش مي آيد سريع و تاثيرگذار روبه رو مي شوند و هيچ وقت در مقابل مشکلات سرشان را زير برف نمي کنند. با چالش ها روبه رو مي شوند و از آنها براي پيشرفت خودشان بهره مي برند.

      *            منتظر قسمت و سرنوشت و شانس نمي مانند تا آينده شان را رقم بزند. آنها بر اين باورند که با تعهد و تلاش و فعاليت، بهترين زندگي را براي خودشان مي سازند.

      *            وقتي بيشتر مردم کاري نمي کنند؛ آنها مشغول فعاليت هستند. آنها قبل از اينکه مجبور به کاري بشوند، عمل مي کنند.

      *            بيشتر از افراد معمولي روي احساسات شان کنترل دارند. آنها همان احساساتي را دارند که ما داريم ولي هيچ گاه برده احساسات شان نمي شوند.

      *            ارتباط گرهاي خوبي هستند و روي رابطه ها کار مي کنند.

      *            براي زندگي شان برنامه دارند و سعي مي کنند برنامه شان را عملي کنند. زندگي آنها از کارهاي برنامه ريزي نشده و نتايج اتفاقي عاري است.

      *            در زماني که بيشتر مردم به هر قيمتي مي خواهند از رنج کشيدن و بودن در شرايط سخت اجتناب کنند، افراد موفق قدر و ارزش کار کردن و بودن در شرايط سخت را مي فهمند.

      *            ارزش هاي زندگي شان معلوم است و زندگي شان را روي همان ارزش ها بنا مي کنند.

      *            تعادل دارند. وقتي از لحاظ مالي موفق هستند، مي دانند که پول و موفقيت مترادف نيستند. آنها مي دانند افرادي که فقط از نظر مالي در سطح مطلوبي قرار دارند، موفق نيستند. اين در حالي است که خيلي ها خيال مي کنند پول همان موفقيت است. ولي آنها دريافته اند که پول هم مثل بقيه چيزها يک وسيله است براي دستيابي به موفقيت.

      *            اهميت کنترل داشتن روي خود را درک کرده اند. آنها قوي هستند و از اينکه راهي را مي روند که کمتر کسي مي تواند برود، شاد مي شوند.

      *            از خودشان مطمئن هستند و به احساسات ناشي از اينکه کجا زندگي مي کنند و چه دارند و چه طور به نظر مي رسند، توجهي ندارند.

      *            دست و دل باز و مهربان هستند و از اينکه به ديگران کمک مي کنند تا به خواسته هايشان برسند خوشحال مي شوند.

      *            متواضع هستند و اشتباهات شان را با خوشحالي مي پذيرند و به راحتي عذرخواهي مي کنند. آنها از توانايي هايشان خاطر جمع هستند ولي به آن مغرور نمي شوند. آنها خوشحال مي شوند که از ديگران بياموزند و از اينکه به ديگران کمک مي کنند تا خوب به نظر برسند بيشتر از کسب افتخارات شخصي شان لذت مي برند.

      *            انعطاف پذير هستند و تغيير را غنيمت مي شمارند. وقتي وضعيتي پيش مي آيد که عادت ها و آسايش روزمره شان را بر هم مي زند از آن استقبال مي کنند و با آغوش باز وضعيت جديد و ناشناس را مي پذيرند.

      *            هميشه سلامت جسماني خود شان را در وضعيت مطلوبي نگه مي دارند و مي دانند که بدنشان خانه اي است که در آن زندگي مي کنند و به همين خاطر، سلامت جسماني براي آنها خيلي مهم است.

      *            موتور بزرگ و پرقدرتي دارند. سخت کار مي کنند و تنبلي نمي کنند.

      *            هميشه منتظر بازتاب کارهايشان هستند.

      *            با افراد بدذات و غيرموجه نشست و برخاست نمي کنند.

      *            وقت شان و انرژي شان را روي وضعيت هايي که از کنترل شان خارج است صرف نمي کنند.

      *            کليد خاموش روشن دارند. مي دانند چگونه استراحت کنند و ريلکس شوند. از زندگي شان لذت مي برند و سرگرم مي شوند.

      *            آموخته هايشان را تمرين مي کنند. درباره تئوري هاي عجيب و غريب خيالبافي نمي کنند بلکه واقع بينانه زندگي مي کنند.

 

 

اسرار موفقيت در زندگی

عمر شما از زمانی شروع می شود كه اختیار سرنوشت خویش را در دست می گیرید.

آفتاب به گیاهی حرارت می دهد كه سر از خاك بیرون آورده باشد.

تنها راهی كه به شكست می انجامد، تلاش نكردن است.

دشوارترین قدم، همان قدم اول است.

امید، درمانی است كه شفا نمی دهد، ولی كمك می كند تا درد را تحمل كنیم.

بجای آنكه به تاریكی لعنت فرستید، یك شمع روشن كنید.

آنچه شما درباره خود فكر می كنید، بسیار مهمتر از اندیشه هایی است
كه دیگران درباره شما دارند.

همواره بیاد داشته باشید آخرین كلید باقیمانده، شاید بازگشاینده قفل در باشد.

برای كسی كه آهسته و پیوسته می رود، هیچ راهی دور نیست.

وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد، بخاطر این است
كه شما چیز زیادی از آن نخواسته اید.

در اندیشه آنچه كرده ای مباش، در اندیشه آنچه نكرده ای باش.

امروز، اولین روز از بقیة عمر شماست.

آنچه جذاب است سهولت نیست، دشواری هم نیست، بلكه دشواری رسیدن به سهولت است.

وقتی توبیخ را با تمجید پایان می دهید، افراد درباره رفتار و عملكرد خود فكر می كنند،
نه رفتار و عملكرد شما.

سخت كوشی هرگز كسی را نكشته است، نگرانی از آن است كه انسان را از بین می برد.

اگر همان كاری را انجام دهید كه همیشه انجام می دادید،
همان نتیجه ای را می گیرید كه همیشه می گرفتید.


ما زمان را تلف نمی كنیم، زمان است كه ما را تلف می كند.

افراد موفق كارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلكه كارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند.

پیش از آنكه پاسخی بدهی با یك نفر مشورت كن
ولی پیش از آنكه تصمیم بگیری با چند نفر مشاوره ای داشته باش.

كار بزرگ وجود ندارد، به شرطی كه آن را به كارهای كوچكتر تقسیم كنیم.

كارتان را آغاز كنید، توانایی انجامش بدنبال می آید.

انسان همان می شود كه اغلب به آن فكر می كند.

آنكه می تواند نسبت به نیكی دیگران ناسپاس باشد، از دروغ گفتن باك ندارد.

هركس، آنچه را كه دلش خواست بگوید، آنچه را كه دلش نمی خواهد می شنود.

اگر هر روز راهت را عوض كنی، هرگز به مقصد اصلی نخواهی رسید.

كسانی كه نمی توانند فرصت كافی برای تفریح بیابند،
دیر یا زود وقت خود را صرف معالجه می كنند.

صاحب اراده، فقط پیش مرگ زانو می زند، و آن هم در تمام عمر، بیش از یك مرتبه نیست.

وقتی شخصی گمان كرد كه دیگر احتیاجی به پیشرفت ندارد، باید تابوت خود را آماده كند.

كسانی كه در انتظار زمان نشسته اند، آنرا از دست خواهند داد.

كسی كه در آفتاب زحمت كشیده، حق دارد در سایه استراحت كند.

بهتر است دوباره سئوال كنی، تا اینكه یكبار راه را اشتباه بروی.

هرگاه مشكلی را مطرح می كنید، برای رفع آن هم راه حلی پیشنهاد كنید.

كیفیت جامع یعنی درست انجام دادن همه كارها در همان بار اول.

آنقدر شكست خوردن را تجربه كنید تا راه شكست دادن را بیاموزید.

اگر خود را برای آینده آماده نسازید، بزودی متوجه خواهید شد كه متعلق به گذشته هستید.
خانه ات را برای ترساندن موش، آتش مزن.

خودتان را به زحمت نیندازید كه از معاصران یا پیشینیان بهتر گردید،
سعی كنید از خودتان بهتر شوید.

اینجا، كار تمام نشده است، حتی آغاز پایان هم نیست، اما شاید پایان آغاز باشد.

خداوند به هر پرنده‌ای دانه‌ای می‌دهد، ولی آن را داخل لانه‌اش نمی‌اندازد.

تنها راهی كه به شكست می‌انجامد، تلاش نكردن است.

درباره درخت، بر اساس میوه‌اش قضاوت كنید، نه بر اساس برگهایش.

از لجاجت بپرهیزید كه آغازش جهل و پایانش پشیمانی است.

انسان هیچ وقت بیشتر از آن موقع خود را گول نمی‌زند كه خیال می‌كند
دیگران را فریب داده است.

كسی كه دوبار از روی یك سنگ بلغزد، شایسته است كه هر دو پایش بشكند.

هركه با بدان نشیند، اگر طبیعت ایشان را هم نگیرد، به طریقت ایشان متهم گردد.

كسی كه به امید شانس نشسته باشد، سالها قبل مرده است.

اگر جلوی اشتباهات خود را نگیرید، آنها جلوی شما را خواهند گرفت.

اینكه ما گمان می‌كنیم بعضی چیزها محال است، بیشتر برای آن است
كه برای خود عذری آورده باشیم

 

توسعه توسط پرتال سازمانی سورن سیستم شریف